Kademeli Normalleşme Dönemi Seyahat Prosedürleri

17 Mayıs 2021

Kademeli Normalleşme Döneminde Nasıl Seyahat Edilir?

Koronavirüs (Covid-19)  tedbirleri kapsamında 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00’ten 1 Haziran 2021 Salı günü saat 05.00’e kadar uygulanacak olan kademeli normalleşme dönemi seyahat prosedürlerini sizler için derledik.

“Yurt içi ve yurt dışı seyahatlerde kısıtlama var mı? Yurt içi uçuşlar için seyahat izin belgesi alınması gerekiyor mu? Özel araçla şehirlerarası seyahat yasak mı? Yurt içi otellerde konaklama yapılabilecek mi?” gibi merak edilen sorular için bir bilgilendirme hazırladık.

İşte “Kademeli Normalleşme” sürecinde seyahat prosedürleri ile ilgili merak edilenler:

Yurtdışı Seyahatler

Kademeli normalleşme sürecinde yurt dışı seyahatlerle herhangi bir kısıtlama/sınırlandırma bulunmamaktadır.

Yurt dışı bağlantılı (geliş ya da gidiş) uçakla seyahat edecek yolcular yurt içi aktarma uçuşları ile ikametleri ile bağlantılarını (geliş/gidiş dâhil) sağlayacakları diğer ulaşım araçlarıyla (özel araç, otobüs, tren vb) yapacakları seyahatlerde, yurt dışı uçaklarını belgelemek kaydıyla seyahat izin belgesine gerek yoktur.

Şehirlerarası Seyahatler

 • Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde uçak, tren, otobüs gibi toplu taşıma vasıtalarıyla yapılacak şehirlerarası seyahatler için  seyahat izin belgesi gerekmeyecek, kişilerin şehirlerarası seyahat edeceğini bilet, rezervasyon kodu vb. ile ibraz etmesi yeterli olacaktır. Bu durumdaki kişilerin şehirler arası toplu taşıma vasıtaları ile ikametleri arasındaki hareketlilikleri, kalkış-varış saatleriyle uyumlu olmak kalmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaktır.
 • Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde özel araçlar ile şehirler arası seyahate çıkılmaması esastır. Ancak aşağıda belirtilen zorunlu hallerin varlığı durumunda, bu durumu belgelendirmek kaydıyla; e-Devlet üzerinden İçişleri Bakanlığına ait e-Başvuru ve ALO 199 sistemleri üzerinden Valilik/Kaymakamlık bünyesinde oluşturulan Seyahat İzin Kurullarından izin almak kaydıyla özel araçlarla da seyahat edilebilecektir. Seyahat İzin Belgesi alan kişiler, seyahat süreleri boyunca sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaktır.

Zorunlu Hal Sayılacak Durumlar:

 • Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan,
 • Kendisi veya eşinin, hastanede tedavi gören birinci derece yakınına ya da kardeşine refakat edecek olan (en fazla 2 kişi),
 • Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler),
 • ÖSYM tarafından ilan edilmiş merkezi sınavlara katılacak olan,
 • Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen,
 • Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan,
 • Ceza infaz kurumlarından salıverilen,

Kişilerin zorunlu hali bulunduğu kabul edilecektir.

Konaklama

 • Hafta içi  veya hafta sonu farklı bir şehirde konaklamak isterseniz, otel veya konaklama tesislerinde rezervasyonunuz olduğunu gösteren onay belgeniz ile (bedelinin tamamı ödenmiş olmak kaydıyla)  seyahat izin belgesi almaya gerek olmadan, özel veya toplu ulaşım araçlarıyla seyahat edebilirsiniz.
 • Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan süre ve günlerde konaklama tesislerinde rezervasyonunuzun bulunması  sokağa çıkma ve/veya şehirler arası seyahat kısıtlamasından muafiyet sağlayacak olup bu amaçla seyahat edecek kişilerin denetimlerde rezervasyon ve ödeme belgelerini ibraz etmeleri yeterli olacaktır.

Seyahat İzin Belgesi

Zorunlu hallerin varlığı halinde bu durumu belgelendirmek kaydıyla; e-devlet üzerinden İçişleri Bakanlığına ait E-BAŞVURU ve ALO 199 sistemleri üzerinden Valilik/Kaymakamlık bünyesinde oluşturulan Seyahat İzin Kurullarından izin almak kaydıyla seyahat edilebilecektir. Seyahat İzin Belgesi verilen kişiler seyahat süreleri boyunca sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaktır.

T.C. İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine gönderilen “Kademeli Normalleşme Tedbirleri Genelgesi”ne buradan tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Destek talepleriniz ve sorularınız için:

Travel@julesverne.com.tr

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.