“Koronavirüs Sonrası Seyahatler Nasıl Olacak?” Raporumuz Yayınlandı

12 Ağustos 2020

Koronavirüs sonrası “Yeni Normal” ile birlikte değişecek seyahat alışkanlıklarımız hakkında hazırladığımız 10 soruluk anketimiz 694 kişinin katılımı ile gerçekleşti. Anket sonuçları hem seyahat severler hem de sektörel olarak faydalı verilerle dolu. Seyahat kısıtlamaları, seyahat etme koşulları, gelecek seyahatlerden beklentiler, tercih edilecek destinasyonlar gibi konularda Turizm ve Seyahat sektöründeki değişime de ışık tutuyor. Anket sonuçları, olumsuz koşullara rağmen seyahatlerin geleceğiyle ilgili çok da umutsuz olmadığımızı gösteriyor.

Anketten dikkat çeken sonuçlardan bazıları ise şöyle:

1-3 ay içinde Türkiye’de Koronavirüs ile ilgili tedbirlerin azalarak, 3-6 ay içinde ilk seyahatlerimizi gerçekleştirebileceğimizi yansıtıyor.

Ankete katılanlara yöneltilen “İlk seyahatinizin ne zaman olabileceğini düşünüyorsunuz? sorusuna katılımcıların  %46’sı 3-6 ay sonra, %30’u 2021 yılından önce olmaz, %24’ü de 1-3 ay sonra şeklinde cevap verdi.

“İlk seyahatiniz ne amaçla olabilir?” sorusuna katılımcıların %77’si tatil, keyif amaçlı cevabını verirken  %23’lük kesim ise iş amaçlı olarak yanıtladı.

Ankete katılanların %80’ini ilk seyahatlerinde yurt içi destinasyonları tercih edeceğini belirtirken ilk seyahatlerini otomobilleri ile yapacaklarını belirttiler. Katılımcıların %80’i ilk yurt içi seyahatlerini otomobil ile, %17’si uçak ile, %3’ü ise otobüs/tren ile gerçekleştirmeyi düşünüyor.

Otel konaklama tercihleri ile ilgili olarak hijyen, temizlik güvencesinin belirleyici olacağını düşünen katılımcı oranı %91 iken bunu sırasıyla konfor, otel yıldız sayısı ve servis kalitesi takip ediyor.

“Seyahatlerinizde hangi tarz otellerde konaklamayı tercih edersiniz?” sorusuna gelen yanıtlar ise butik otellerin daha çok tercih edileceğini gösteriyor. Katılımcıların %51’i butik otellerde konaklamayı seçerken, %25’i 5 Yıldızlı otelleri, %14’ü Doğa otellerini tercih ediyor.

İlk yurt dışı seyahatlerde ise kısa mesafeli uçuşlar tercih edilecek. Katılımcılarımızın %77’si ilk yurtdışı seyahatini Avrupa’ya yapmayı planlıyor.

Anket sonuçlarına dair infografiğimizi aşağıda bulabilirsiniz:

JULES VERNE GEZİLER

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

  Mesajınız kapsamında bizlere iletmiş olduğunuz veriler arasında; ırk, etnik köken, siyasi
  düşünce, felsefi inanç, din, mezhep veya diğer inançlar, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika
  üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler,
  biyometrik ve genetik verilerin bulunmadığından emin olmanızı rica ederiz.
  *Doldurulması zorunlu alanlar
  Bilgi güvenliğiniz bizim için önemli, o yüzden %100 gizlilik sunuyoruz.

  Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Açık Rıza Metni

  Onay vermiş olmanız halinde kişisel verileriniz ABH Turizm Temsilcilik ve Ticaret A.Ş.- (JULES VERNE BUSINESS MICE TRAVEL) tarafından;

  Ürün ve hizmetlerimizin sizlerin beğenilerinize, kullanım alışkanlıklarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilerek sizlere önerilmesi; analiz, segmentasyon veya hedefleme çalışmalarının yürütülmesi; size özel ürün veya hizmet tekliflerinin, yeni ürün duyurularının, kampanyaların, promosyonların sunumu ile diğer pazarlama aktivitelerinin yürütülmesi; anket ve müşteri memnuniyet ölçümü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bu kapsamda sizlerle elektronik yollarla iletişime geçilmesi amaçları ile işlenebilecek ve amaçlar doğrultusunda hizmet aldığımız üçüncü kişi tedarikçilerimizle paylaşılabilecektir.