Yunanistan'ın 'Yeşil' Adası Skiathos...

2008 yapımı olan Mamma Mia filmini izlediyseniz Skiathos Adası’na henüz beyaz perdede vurulmuşsunuz demektir. Sporad Adaları'na ait olan Skiathos, inşa edilen havaalanının kullanıma açılmasıyla eski bakir ve sessiz günlerini yaz sezonunda yoğun kalabalığa bırakıyor. Diğer Yunan adalarına göre son derece yeşil doğasıyla puan toplayan ada, dik uçurumları, adanın tepesinde yer ala sembol kilisesi, kalesi, yemyeşil ormanlarıyla nefes aldıran, huzur veren bir karaktere sahip. Tarihi 14. yüzyıla dayanan Evangelistria Manastırı da Hristiyanlar için çok kutsal olduğu için adanın dini olarak da değeri oldukça fazla.

skiathos

Küçük yüzölçümüne rağmen sayısız koy ve plaj imkanı sunan adanın denizinin berraklığı ise gerçekten hayranlık uyandırıcı. Leziz yemekler sunan lokal restoranlarını ve hareketli olan gece hayatını ekleyince deniz-doğa-yemek-eğlence dörtlüsünü tamamlamış oluyor. Adanın yerleşim merkezi olarak 4 kasabası olsa da aslında hayat Skiathos Town’da atıyor. Restoranları, barları, butikleriyle sabahın ilk saatlerine kadar hareketliliğini kaybetmeyen merkez özellikle akşamüstü saatlerinde oldukça kalabalıklaşıyor. Adını, adada doğan ünlü yazar Papadiamentis'ten alan cadde ise merkezin ana caddesi. Merkezin ortasından geçerek adayı ikiye ayıran trafiğe kapalı cadde geleneksel Yunan adaları ruhunu yansıtan ambiyansıyla son derece keyifli.

skiathos

Deniz konusunda beklentileri fazlasıyla karşılayan Skiathos, Yunan Adaları arasında belki de en etkileyici plajlara sahip diyebiliriz. Çam ağaçlarıyla kaplı olan, kum sahiliyle daha da gözünüze giren plajların denizi ise berraklığı ve kristal mavi görüntüsüyle son noktayı koyuyor. Adanın özellikle güney tarafındaki plajların çoğu tesisleşmiş. Yani burada kolaylıkla şemsiye-şezlong hizmeti bulabilirsiniz. (Tabi yüksek sezonda plajlara erken saatte gitmenizi öneririz, öğleden sonra hızla kalabalıklaşıyor.) Daha sakin ve bakir koylar arıyorsunuz, rotanızı adanın kuzeyine çevirmenizi öneririz.

skiathos beach

Plajları bu kadar ünlü olan adanın en popüler ve güzel 5 plajını seçtik:

Koukounaries Beach

Yunan adaları arasında hatırı sayılır bir üne sahip. Yaklaşık 1 km uzunluğundaki plaj, güneş ışığında parlayan kumları sayesinde "Altın plaj" olarak da anılan Koukounaries, çam ağaçlarıyla da fantastik bir atmosfer sunuyor. Tesisleşmiş olan plajda su sporları yapma imkanınız var. Tabi taverna ve restoran önerilerini de unutmayalım. Yüksek sezonda gidiyorsanız erken saatlerde plaja gelmenize fayda var.

Banana Beach

Koukounaries’den hemen sonra gelen koyda yer alan Banana Beach, adanın ikinci popüler plajı. Altın sarısı kumları, berrak denizi ve plaj boyunca hizmet veren 3 tesisi ile deniz keyfi için aradığınız tüm imkanları burada bulabilirsiniz. Plaj üzerindeki mekanlardan biri ise akşamüstü saatlerinde başlayan ‘happy hour’ partileriyle biliniyor. Plajı kayalıkla ayıran bölümün çıplaklar plajı olarak ayrılmış olduğunu da belirtelim.

Lalaria Beach

Merkez limandan sadece tekne ile ulaşılabilen Lalaria, adanın kuzeydoğu ucunda konumlanıyor. Masmavi denize doğru yükselen devasa beyaz kayalıkları ve beyaz kumlu sahili ile fantastik bir görüntü sunan plajın solunda kum ve deniz arasında doğal bir köprü oluşturan köprü dikkat çekiyor. Plajın orada konumlanan Blue ve Dark mağaraları ise tekne ile ziyaret etmeye değer. Plajda tesisleşme olmadığı için şemsiye, şezlong, içecek ve yiyecek götürmenizi tavsiye ederiz.

Kanapitsa Beach

Adanın güney ucuna doğru konumlanan Kanapitsa, özellikle aileler için uygun ortam ve rahatlık sağlıyor. Adanın diğer plajları gibi masmavi denizi ve kum sahiliyle konfor sağlayan plajın tesisleşmiş olması da avantaj sağlıyor. Genellikle diğer popüler plajlara göre sakin olan Kanapitsa fazla gürültü sevmeyenler için ideal. Ayrıca, yaz aylarında esen tatlı rüzgar güneş altında size ferahlık veriyor.

Kolios Beach

Skiathos'un güney kıyısında yer alan popüler plajlarından biri de Kolios. Doğal güzellikleri ile bilinen Kolios bölgesinin bu güzel plajı kristal mavi denizi, yumuşak kumları, şemsiye-şezlong hizmeti ile birlikte su sporları imkanlarıyla ilgi topluyor. Plajda iki adet taverna ve küçük bir market de mevcut.

Nasıl Gidilir?

Skiathos Adası'na en rahat ulaşım, Atina üzerinden aktarmalı olarak uçmak. Aktarma sürelerine göre, yolculuğunuz 4-5 saat sürüyor.

skiathos beach