Meksika'dan Fas'a Yeni Zelanda'dan Şili'ye Gözde Destinasyonlar...

Dünyada keşfedecek yüzlerce rota, tarihi şehir, “inanılmaz” dedirten doğal güzellik olduğu bir gerçek!  2018’de bize yeni heyecanlar verecek, farklı ve yepyeni deneyimler yaşatacak destinasyonlara yönelmek istedik. Lonely Planet, Indagare Travel, Travel + Leisure gibi dünyanın en prestijli seyahat platformlarının yaptığı araştırmalar doğrultusunda Porto Riko’dan Fas’a; Finlandiya’dan Yeni Zelanda’ya 2018’de içimizde seyahat etme arzusu uyandıran destinasyonları sizler için derledik. 

Yeni Zelanda 

Ulaşması 30 saati bulan aktarmalı uçuşlarla da olsa erişilmesi güç olan bir adalar ülkesine gitmek için birçok motivasyonunuz var! Özellikle doğa tutkunları için hayatlarında gerçekleştirmek istedikleri bir hayal olan Yeni Zelanda hakkında ilk kurulacak cümle "doğanın tüm nimetlerinin toplandığı mucize ülke" olacaktır. Kuzey Adası ve Güney Adası olmak üzere iki ana adadan oluşan Yeni Zelanda dünyanın dört bir yanını ayrı ayrı gezerek görebileceğiniz tüm doğa oluşumlarını barındıran muazzam bir coğrafyaya sahip. Fiyordlardan göllere, karla kaplı dağlardan gayzerlere; buzullardan doğal parklara kadar uzanan bir tabiat cenneti... Hatta tabiat bu topraklarda öyle kıymetli ki hukuki statü verilen ve "canlı varlık" olarak tanınan bir ırmakları bile var. - Yeni Zelanda’nın yerli halkı Maoriler tarafından kutsal sayılan ve ülkenin en uzun üçüncü ırmağı olan Whanganui bu hakkı kazanmış. Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit serilerini izlediyseniz az çok nasıl bir doğayla karşılaşacağınızı anlamışsınızdır...

Yapmadan Dönmeyin!

Ruanda

bisate lodge rwanda

 

Ruanda'ya seyahat etmenin başlıca nedeni aslında geniş goril popülasyonuna ev sahipliği yapan Volcanoes National Park. Bu park aynı zamanda nesli tükenmekte olan altın maymunların da yaşam alanı. Bu özel deneyimi yaşayabileceğiniz en güzel adres ise Volcanoes National Park içerisinde konumlanan Bisate Lodge. Ruanda'nın ilk beş yıldızlı oteli Bisate Lodge geçtiğimiz Haziran ayında açıldı. “Glamorous” (gösterişli) ve “camping” (kamp yapma) kelimelerinden oluşan glamping konseptinde tasarlanan Bisate Lodge doğanın içinde lüksten ödün vermiyor.

Yapmadan Dönmeyin!

İzlanda

izlanda

Son yıllarda dünyanın en çok merak edilen destinasyonlarından biri olan İzlanda'nın yükselişi hız kesmeden devam ediyor. Şehirden ve tarihten ziyade hafızalara kazınacak doğal güzelliklerin barındığı bu ada ülkesi 325.000 nüfusuyla da her köşesinde huzur barındırıyor. Bir yanda Atlas Okyanusu'nun kıyısına sarkan devasa buzulları diğer yanda yerin bin kat derininden yüzeye püsküren kaynak suları..."Buz ve Ateş Ülkesi"nin hikâyesi bu eşsiz doğal olaylarını aynı kara parçasında barındırmasında gizli. Tüm gezginlerin ve doğa fotoğrafçılarının "gezilecekler listesi"nde yerini alan İzlanda'ya hangi dönem giderseniz gidin sizi farklı bir doğal olayı bekliyor. Balina turizmi; gökkuşağı sezonu, Kuzey Işıkları... Yılın her dönemi sürprizlerle karşılaşabilirsiniz.

Yapmadan Dönmeyin!

Mexico City (Meksika)

Tarihi, hızla gelişen şehir yapısı, birbiri ardına açılan iddialı butik otelleri, restoranları bir yana Mexico City'i 2018 yılı destinasyonu olarak seçmemizin bir sebebi de 2018 Dünya Tasarım Başkenti seçilmiş olması! Aztekler tarafından 1325 yılında kurulan ve imparatorluğun başkenti olan Mexico City'nin köklü bir tarihi olduğunu anlamak pek de zor değil! 1521 yılında İspanyollar tarafından işgal edilerek yerle bir edilen şehir bugün bir yanda modern dünya yatırımları bir yanda tarihin izleriyle keşfedildikçe zenginleşiyor. Endüstrinin şehir dışına taşınmasıyla hava kirliliğinin azaldığı, alınan kararlar ve uygulamalarla güvenlik sorunlarının çözüldüğü Mexico City'de bugün yenilikleri daha çok konuşuyoruz. Neşeli, canlı, güler yüzlü ve hayattan keyif almayı bilen yerlileri ile renkli bir dünyanın kapılarını aralayacağınızı bilin!

Yapmadan Dönmeyin!

Marakeş (Fas)

Türk vatandaşlarından vize talep etmeyen Fas mistik ve oryantal dokulara sahip bir keşif için her zaman renkli ve ilham verici! Fas dendiğinde ilk akla gelen tabi ki Marakeş oluyor. Bina cephelerinden kaldırımlarına, duvarlarından toprağına kadar kızıl rengiyle bir ateş topunu andıran şehrin "Kızıl Şehir" unvanını alan Marakeş, kesinlikle Kuzey Afrika'nın en egzotik şehirlerinden biri. Son yıllarda yeniden gezginlerin radarına girmesindeki asıl sebep ise bu labirenti andıran şehrin otantikliğini ve kendine has renklerini kaybetmiyor olması. Yüzyıllardır sanatçıların, yazarların ilham almak için tercih ettiği bu gizemli dünya surlar içerisinde kalan, eski şehir Medina ve modern binalardan oluşan Guéliz bölümlerinden oluşuyor.

Yapmadan Dönmeyin!

Finlandiya

Başka bir dünya düzeninin varlığına bizi inandıran Finlandiya gökdelenler, hızla büyüyen şehirler, ışıltısı ve gürültüsü bol yaşam yerlerinin binlerce kilometre uzağına düşmüşçesine doğal, yalın ve çarpıcı! Ormanlar ve göllerle dolu bu ülkede kendinizi bu eşsiz coğrafyanın içerisinde kaybetmeniz olası! . Bir yarımadanın üzerine kurulan kuzeyin beyaz şehri Helsinki ile seyahatinize başlayıp mimari yapıları arasında kendinizi kaybedebilirsiniz. Şehir hayatını bir yana bırakırsak, ayı izleme turlarına katılmak, Kuzey Işıklarını seyretmek, karla kaplı orman yollarında Sibirya kurdu kızak turlarına katılmak yaşayabileceğiniz deneyimlerin önde gelenleri. Sözün özü, doğası ve kendine has yaşam kültürü ile övünen bu ülkeyi keşfetmek için çok düşünmenize gerek yok, uçak biletlerinizi alın ve programınızı yapmaya başlayın! 

Yapmadan Dönmeyin!

Şili

Edebiyat tarihine adını altın harflerle yazdıran, yazdığı satırlarla kalbimize dokunan Pablo Neruda'nın ülkesi Şili; coğrafik konumuyla bir kurşun kalemi andırıyor. Kuzeyden güneye 4.300 km uzanan dünyanın en uzun ülkesi And Dağları ile Büyük Okyanus arasında kalmasıyla farklı birçok doğa oluşumunu görebileceğiniz kısaca "fantastik" bir ülke. Başkent Santiago ve Valparaiso’da her köşe başında göreceğiniz sokak sanatı, şarapçılık dünyasında etkin bir rol oynamasına sahne olan bağları ve şarap evleri, dünyanın en etkileyici çölü Atacama, iklim çeşitliliğinden gelen zengin mutfağı bu ülkenin parlamasına yardımcı oluyor. Şili’nin Türk vatandaşlarından vize talep etmiyor olduğunu da bir yere not edin!

Yapmadan Dönmeyin!

San Juan (Porto Riko)

İsmini duyunca içinizden Latin tınılarının yükseldiği Karayip ülkesi Porto Riko daha adını söylediğinizde içinizi ısıtan bir enerjiyle yoğrulmuş. Karayiplerle ilgili kuracağınız hayallere ilham olan ülke hem plajlarda yayılıp keyif yapmak isteyenleri, hem gün doğumunda yağmur ormanlarını keşfetmek isteyen doğa tutkunlarını hem de dalga sörfü yapan sporcuları aynı anda tatmin edebilecek özelliklere sahip. Kuzey Amerika alışkanlıklarını Latin ve Karayip kültürleriyle harmanlayan başkent San Juan Atlas Okyanusu’nun kıyısına kurulmuş. İspanya hükümdarlığındaki kültürel ve mimari zenginliklerini keşfedeceğiniz şehir aynı zamanda göz kamaştıran plajları ve renkli gece hayatıyla gezginleri tam 12'den vuruyor.

Yapmadan Dönmeyin!

La Paz (Bolivya)

Hem dünyanın bir ucu hem de dünyanın en yüksek başkenti! Kolay değil, 3.660 metre yükseklikte kurulan La Paz derin bir kanyonun içerisinde kurulmuş, aslına bakarsanız bu coğrafik koşullarıyla da "fantastik" bir yer. Etkileyici manzaralarıyla "güneyin İzlanda'sı" unvanını alan La Paz aynı zamanda ülkenin kültürel başkenti. Peki, La Paz’ın 2018 etkisi nereden geliyor? Tabi ki gastronomi dünyasında atılan adımlardan… Danimarkalı ünlü şef Claus Meyer'in 2013 yılında açtığı Gustu adlı restoranı ve yine Meyer'in girişimi olan Melting Pot Foundation ile yöre halkını yeme-içme sektöründe eğitmeye başlaması. Böylelikle, lokaller arasından genç ve yeni şefler heyecan veren girişimleriyle şehre yeni bir soluk getiriyor.

Yapmadan Dönmeyin!

Canberra (Avustralya)

Canberra'nın Avustralya’nın başkenti olduğu gerçeği birçok okuyanı şaşırtacak olsa da evet, Sydney ve Melbourne’un gölgesinde kalan bu şehir asıl başkent! Şehrin hikâyesini araştırdığınızda Aborjinlere kadar uzandığını fark edeceğiniz Canberra doğası, şehir planlaması ve köklü tarihiyle hayal ettiğinizden daha fazlasını sunmaya hazır... Chicago'lu tasarımcılar tarafından İngiliz mimarisinden esinlenerek tasarlanan ve "yeşil şehir" teması ile kurulan Canberra iddialı müzeleri, Burley Gölü etrafındaki yerleşimiyle son derece cezbedici. Melbourne ve Sydney odaklı bir Avustralya seyahatinin artık olmazsa olmaz destinasyonunu biliyorsunuz!

Yapmadan Dönmeyin!

BONUS

Matera ( İtalya)

İtalya'ya yapılan her yolculuk içerisinde biraz tarih barındırır. Güney İtalya'nın hazinesi olarak kulaktan kulağa bir efsane gibi yayılan Matera köklü bir tarih sunuyor evet ama burada başka bir tılsım gizli! Türkler için Kapadokya'yı andıran bir tarih ve doğa cenneti olan Matera 1993 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alınmış. 2019 Avrupa Kültür Başkenti seçilen şehir çalışkan bir öğrenci gibi herkesin takdirini topluyor. Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Matera'nın tarihi Yontma Taş Devri'ne uzanıyor.

Detaylı bilgi ve rezervasyon için bizi arayabilirsiniz...
travel@julesverne.com.tr
0212 266 6363 - 118