Gastronomi Yolculuğunda 5 Özel Rota

Her yolculuk yeni deneyimleri beraberinde getirir ve her yolculuğun amacı seyahat sever için başka anlamlar içerir. Bir ülkenin manzarası, tarihi, kültürü kadar damak tadına düşkün seyahat severler için en cazip yanı tabi ki ziyaret ettikleri destinasyonların mutfağıdır. Dünyada birçok mutfak kültürü, keşfedilecek binlerce lezzet var elbette. Hem destinasyon olarak hem de lezzet olarak sizi heyecanlandıracak 5 özel rota:

Sri Lanka Çay Bahçeleri

sri lanka çay bahçeleri

Hindistan'ın aşağısında, ada ülkesi olan Sri Lanka için ‘Hint Okyanusunun İncisi’ benzetmesi tam da yerinde oluyor. "Beklenmedik şeyler bulma şansı" anlamına gelen Serendib bu ülkenin diğer adı. Bu açıklamanın değerini ülkeyi gezerken daha iyi anlıyor insan. Yemyeşil tropik ormanlarının büyüsüne dalmışken birden karşınıza çıkan çay tarlaları, baharat bahçeleri, inanılmaz yükseklikte inşa edilmiş tapınakları, coşkulu insanlarıyla gerçekten beklenmedik güzellikleri bulduğunuz bir dünya. Sri Lanka’nın öne çıkarılacak onlarca değeri var. Bu kez, tüm dünyaya ünü yayılan çay bahçeleri için yollara düşüyoruz. 1860’lı yılların sonlarına gelindiğinde, ülkedeki kahve mahsullerinin hastalık sonucu ölmesiyle şok yaşayan tarımcılar çareyi çay ekmekte buluyor. Felaketten doğan mucizeyle ülkenin güney yarısına ekilen çay, rakıma bağlı olarak farklı türlerde yetiştirilmeye başlanmış. Güneybatıya gittiğinizde Orange Pekoe üretilirken, Nuwera Eliya’da Seylan çayı üretiliyor. Ratnapurna’da yetiştirilen çaylar ise harmanlamada kullanılıyor. Kuru mevsimde en iyi mahsulleri veren çay turu için en az 1 hafta ayırmanız gerekiyor.

Fransa Şampanya Turu

fransa şampanya reims

Her köşesinden bereket fışkıran Fransa’yı gezerken, insanın içinde bir kutlama yapma isteği uyanıyor. Tarihine, yemeklerine, şaraplarına, edebiyatına, sinemasına, doğasına… Gökkuşağı gibi hissettiren Fransa’nın şarap bölgelerinin şanı alıp başını gitse de aslında Fransa’nın Champagne bölgesinde özel koşullar altında üretilen şampanya da ülkeye hatırı sayılır bir ün getiriyor. Beyaz kabuklu Chardonnay, siyah kabuklu Pinot Noir ve Pinot Maunier üzümlerinden elde edilen şampanya üretiminin kalbi ise Epernay kasabası. Champagne bölgesini gezmek için Reims’den başlayıp güneye doğru sırasıyla Epernay, Cote des Blancs ve Sezanne  bölgelerini gezerek buradaki üreticileri, bağları ve şarap evlerini ziyaret edebilirsiniz. Şampanya turu için en uygun zamanlar Mayıs ve Haziran ayları.

İskoçya Viski Yolu

iskoçya whiskey tadımı

Büyük Britanya'nın ikinci büyük ülkesi İskoçya'nın Avrupa ülkelerinden ayrılan bir duruşu olduğu aşikar. Sıra dışı mimarisi ile masal diyarında gibi hissedeceğiniz ülkenin ister şehirlerini ister yemyeşil bir görünüme sahip dağlık bölgelerine gidin sizde uyandıracağı duygu değişmiyor. Burada gezerken kendinizi bir yandan buraya ait bir yandan da hiçbir yere ait olamayacak kadar özgür hissediyorsunuz. Gel gelelim, İskoçya'ya seyahat amacımıza... Viskinin anavatanı için çıktığımız yolda İskoçya'da 5 farklı viski bölgesi olduğunu söyleyelim. Speyside, Highland, Lowland, Islay ve Campbeltown bölgelerine ayrılan üretimde 100'ün üzerinde malt ve tahıl damıtımevi bulunuyor. Her bölgeyi gezecek şekilde uzun bir tatil planlayacağınız gibi bölgeleri tek tek gezebileceğiniz daha kısa seyahatler de tercih edebilirsiniz. İskoçya Viski Turu için önerimiz Nisan-Eylül aylarını seçmeniz.

Sicilya Yemek-Şarap Keşfi

sicilya şarap bağları

Akdeniz'in en büyük adası, İtalya'nın "efsanelerle dolu" adası Sicilya. Goethe'nin tabiriyle "İtalya'nın anahtarı" olarak tasvir edilen Sicilya Etna Yanardağı'nın heybeti, Antik Yunan izleri, tarihi kasabaları, şarap bağları, uzun ve kalabalık sofraları temsil ediyor. Adanın kuzeyinden güneyine doğru bir rota çizip, Palermo'dan Enna'ya; Catania'dan Siracusa'ya izleyeceğiniz yolculukta damağınızda, kalbinizde, anılarınızda bambaşka tatlar kalacak. Yunanlarla gelen zeytin, lor peyniri, bal ve şarap bugün Sicilya mutfağında önemli bir yere sahip. Palermo'nun balık pazarlarında satılan yaprak sarmalara sarılı sardalyeleri, Sicilya’ya özgü tatlı “canoli”, doğal meyve şekerinden yapılan alkolsüz ‘la nostre granite’,  Etna şarabı başta olmak üzere Sicilya şaraplarını tatmak bu yolculuğun en leziz yanı olacak. Baharatlı sosisleri, Peccorino peyniri, safranlı pirinç köftesi "arancine" de denemeniz gereken lezzetlerden. Sicilya’nın kalabalığından sıyrılmak için bahar ayları ada keşfi için ideal.

Hanoi, Vietnam Gurme Yolculuğu

vietnam

Bunca yıl, Uzakdoğu denince akla ilk olarak Vietnam gelmemiş olsa da son yıllarda artan merakla gözler bu ülkeye çevrildi. Motosiklet trafiği, yıkık dökük binaları, yemyeşil gür ormanları, antik pazarları, Wok lezzetleriyle Batı insanına göre "Film seti" ambiyansında yaşayan bir ülke burası. Tarihi, mimarisi, inançları, doğası bir yana bu ülke sadece mutfağı için bile ziyareti hak ediyor. Kendine özgü yemeklerinin en büyük özelliği yağ kullanmamaları. Hanoi şehri, rafine mutfağı, lokal lezzetleriyle kapsamlı bir gurme programı yapılacak kadar zengin. Farklı malzemelerle hazırlanan baharatlı noodle yemeği Pho, Vietnam usulü sandviç, Wok'ta pişirilen sıra dışı yemekeri, pirinçten yapılan spagetti, yengeç mantılı çorba, terbiyeli ızgara etler şehirdeki sokak lezzetlerinden sadece birkaçı. Konu restoranlara gelince, Fransız mutfağı etkisiyle ortaya çıkan Vietnam'ın rafine mutfağıyla karşılaşacaksınız. Vietnam seyahati için yağışın az görüldüğü Kasım-Nisan dönemini seçmelisiniz. Muson yağmurlarına denk gelmek istemezsiniz!

Daha detaylı bilgi için:
travel@julesverne.com.tr
0212 266 6363 - 137