“En Mavi Zamanı”nı Yaşayan Enfes Yunan Adaları...

Yunanistan hem “tanıdık” hem de çok “farklı” bir kültür olmasıyla, bize yakınlığıyla, doğasıyla cezbediyor! “Tanıdık” çünkü işlek sokaklarda yürürken kulağınıza çalınan ezgiler ve her köşe başında ikram edilen yemeklerin tadı buram buram Ege kokuyor. “Farklı” çünkü Yunanistan’ın hangi şehrinde gezerseniz gezin, Antik Yunan kültürüne dair benzersiz bir izle karşılaşabiliyorsunuz.

Bu yaz Yunan Adaları’nın karakteristik mimarisi ve aheste yaşam ritmi ile ciğerlerinizi buram buram iyot ve çam kokan Ege Havası ile doldurmaya ne dersiniz?

Yunanistan’a bağlı onlarca ada arasında mavinin en güzel tonlarını, suküneti, eğlenceyi, enfes ve uygun fiyatlı restoranları ve el değmemiş Grek kültürünü bir arada bulabileceğiniz şahane adalar var. İşte “en mavi zamanı”nı yaşayan enfes Yunan Adaları:

Kiklad Adaları (Cyclades)

Yunanistan anakarası ile batı Anadolu kıyıları arasındaki irili ufaklı 220 adaya Kiklad Adaları deniyor.  Kiklad adalarının en fotojenik ve en sevimli adalarından ikisi ise Paros ve Antiparos. Küçük şirin limanları ve geniş kumsalları ile ön plana çıkan Paros, doğusundaki Naksos'tan 6 km genişliğinde bir boğazla ayrılıyor. Beyaz boyalı köy evleri, mavi kubbeleri kiliseleri, altın rengi kum sahilleri, balıkçı limanları, sempatik tavernaları ile hayallerdeki gibi. Adada, Parikiá köyü tepesinde yer alan Ágii Anárgyri Manastırı etkileyici manzaralar arıyorsanız mutlaka görülmeli. Márpissa ve Pródromos köyleri ise özellikle fotoğraf tutkunları için rotaya eklenmeli. Paros'un kardeşi Antiparos, Paros adasından dar bir kanal ile ayrılıyor. Adım attığınızda zamanın durduğunu hissedeceğiniz el değmemiş, doğal bir ada. Kiklad adalarının bu gizli cenneti Brad Pitt, Tom Hanks, Sean Connery gibi starlar sayesinde adını duyursa da özgünlüğünü korumaya devam ediyor.

İyonya Adaları (Ionian Islands)

İtalyan tadında bir Yunanistan keyfi için İyonya Adaları’na mutlaka gelmelisiniz. Yunanistan’ın Adriyatik kıyısı ve Akdeniz arasında kalan bu ada takımı Venedik kaleleri ve kiliseleri, su kenarına kadar zeytin ağaçları ve çam ormanları, ödüllü beyaz kumlu plajları, tavus kuşu mavisi suları ve adayı ayrı kılan ekstra müzik geni ile büyülüyor. Zakintos ve Korfu adaları takımadanın en ışıldayan yıldızları… Zakintos (Zante), bakir plajları ve zümrüt rengi deniziyle ünlü bir ada. Homeros'un İlyada ve Odysseia destanlarının sunulduğu ilk yer aynı zamanda. Caretta caretta türü deniz kaplumbağalarının yumurtalarını bıraktığı plajları büyüleyici güzellikte. Adanın ünlü plajı ise 1983'te karaya oturan bir kaçakçı gemisinin kalıntısının da bulunduğu Navagio Plajı. Yıllar içinde kumlara gömülen bu gemi, bugün bir heykeli andırıyor. Korfu ise tarih ve eğlence meraklılarını kendisine çekiyor. Korfu adası, parkeli sokakları, Liston Arcade, Spianada - Balkanlar’da kriket maçıyla karşılaşabileceğiniz en büyük şehir meydanı - ve Venedikli, Fransız ve İngiliz hükümdarların bıraktığı onlarca bina ve anıtıyla listenizin başını hak ediyor.

On İki Ada (Dodecanese)

Ege’nin güneydoğusunda 12 adadan oluşan bu ada takımı, masmavi denizin üstünde bir mücevher gibi sıralanmış. On iki ada Avrupa ve doğu arasında bir köprü oluşturuyor. Adaların hemen her yerinde ve insanlarında kültürlerin yüzyıllar boyunca bıraktığı izleri görebilmek mümkün. On İki Ada’nın en güzel keşiflerinden ikisi ise Patmos ve Leros… Alaçatı’dan kolayca geçebileceğiniz Patmos, girintili çıkıntılı sahillerinde yer alan birçok plaj ve bakir koy seçeneği, her hava koşuluna ve her tür zevke göre deniz keyfi sunuyor. Ayrıca geleneksel ve turistik Yunan tavernalarının yanı sıra gerçekten çok özel restoranları ve lezzetleri bulabiliyorsunuz. Ancak Patmos’un en güzel özelliği mimarisi. Kübik formlarda, Cycladic mimarisi izleri taşıyan taş evlerin hepsi kireç beyaza boyalı. Leros ise, Bodrum’dan feribot ile kolayca ulaşılabilen, turist kalabalığından korunmayı başarabilmiş, öğün bir ada. Adanın en eski yerleşimi olan Agia Marina tepe köyü, çınar altı meydan kahvesi, daracık sokaklarındaki evleri, minik pastaneleri ile zamanda asılı kalmış gibi. Adanın Lakki bölgesi, Leros’un geriye kalanından farklı olarak – ‘art deco’ ve ‘Bauhaus’ mimaride binalardan oluşuyor.

Sporad Adaları (Sporades Islands)

Eğriboz Adasının kuzeydoğusunda yer alan Sporad Adaları, efsaneye göre tanrı Ege Denizi’ne renkli çakıl taşları saçarak yaratmış. Sporad kelimesi de aslında “saçılmışlar” anlamına geliyormuş. Adalar yeşil tepeleri, turkuaz mavisi suları ve kumlu plajları ile her göreni büyülüyor. Skiathos ve Alonissos adalarını görmenizi tavsiye ederiz. Yunanistan’a en yakın Sporad adası olan Skiathos’a ulaşım kolay. Elliden fazla plaj var. Tüm plajları güzel ama güney kısmındaki plajlar her zaman daha sakin ve yüzmeye daha uygun oluyor. Kuzey kısımdaki sadece denizden ulaşılabilen Lalaria plajında ise pek çok gizemli mağara bulunuyor. Alonissos ise takımının az şehirleşmiş adası. Doğal güzelliklerle çevrili ada doğa yürüyüşü sevenler için çok uygun rotalara sahip. Ulusal Deniz Koruma Parkı’nın parçası olan adanın suları kristal berraklığında.

Kuzey Ege Adaları (North Aegean Islands)

İçinde Kuzey Ege’de yer alan Bozcaada ve Gökçeada gibi ülkemize ait adaları da barındıran Kuzey Ege Adaları, turkuaz renkli denizi ve görkemli doğası ile öne çıkıyor. Bu ada grubunda mutlaka görmeniz gereken adalar ise; Thassos (Taşoz) ve Samos… Thassos, Taşoz Boğazıyla Yunan anakarasından ayrılan görkemli bir doğaya sahip oluşu ile ünlenen bir ada. Karayolu ile gidilebilecek en yakın adalardan biri olan Thassos’un sayısız güzel koyu ve plajı var ama en öne çıkanları başta Aliki ve Psili Ammos olmak üzere Paradise Beach, Kynira, Glifoneri, Makryammos, Skala Pachis, Skala Prinos ve Skala Marion. Ayrıca tavernaları da en az plajları kadar meşhur. Dilek Yarımadası'nın karşısında konumlanan Samos (Sisam)Adası ise, Kuşadası’ndan rahatlıkla geçebileceğiniz uzaklıkta. Samos şehrinde arkeolojik müze, bir de şarap müzesi var. Ancak plajları o kadar güzel ki, ne kadar vakit ayırabilirsiniz, o size kalmış. Lemonakie Beach, Tsamadou Beach, Kokkari Beach, Livadaki Beach, Gagou Beach ve Psili Ammos Samos’ta mutlaka görmeniz gereken plajlardan…

Saronic Adaları (Argo-Saronic Islands)

Yunan anakarasına az mesafede bulunup adını içinde bulundukları Saronik Körfezi’nden alıyor Saronic Adaları. Saronik Adaları, özellikle de Yunan anakarasında yaşayan tatilciler tarafından çok tercih ediliyor. Salamis, Aegina, Angistri ve Poros Adaları bu grubun en güzel adalarından. Atina’ya feribotla 2 saat uzaklıkta olan Hydra’yı mutlaka görmenizi tavsiye ederiz. Adada ulaşım bisiklet, eşek ve botlarla sağlanıyor. Leonardo Cohen’in ev aldığı ve adına şarkılar yazdığı bu ada sizi zaman tünelinde bir yolculuğa çıkarıyor. Romantik mi romantik bir ada. Spetses adası ise tam bir cennet. Tipik Yunan adalarının tersine yemyeşil bir bitki örtüsüne sahip. Koyları Marmaris civarındaki ağaçlı yemyeşil koylara benziyor. Adanın en önemli özelliklerinden birisi de Yunanlı zengin iş adamlarının harika yazlıklarının bu adada yer alması.

Girit Adası (Crete)

Yunanistan'ın en büyük, Akdeniz 'in beşinci büyük adası. Akdeniz'in gözdesi Girit Adası, birbirinden güzel koyları ve tarihin izlerini taşıyan çehresiyle doğanın, denizin ve huzurun tadına varmanızı sağlıyor. Agios Nikolaos Arkeoloji Müzesi ve Voulismeni Gölü, ski bir cüzzam hastanesi olan Spinalonga Adası, sempatik bir balıkçı kasabası olan Elounda ve Tunç Çağı'nın Girit'teki en büyük arkeolojik yerleşim alanı Knossos Girit seyahatinizde görmeniz gereken adresler. Girit’in kendine has mutfağı ve keşfetmekle bitmeyen büyüklüğü bu adayı özel kılan sebeplerden…

Kaynak: Jabiroo

Daha detaylı bilgi için:
travel@julesverne.com.tr
0212 266 6363 - 137