Doğanın Uyanışına Şahit Olun! En güzel Nisan ayı rotaları...

Doğanın uyanışıyla birlikte içimize dolan enerjiyi seyahatle değerlendirmek tabi ki gezmek için sadece “güzel bir bahane.” Madem, güneşin yüzünü gösterdiği gün sayısı arttı o zaman doğanın kendini göstermeye başladığı yerlere dümeni kırmak gerek. İçinize bahar neşesini dolduracak en güzel bahar rotalarını sizin için seçtik.

Pienza, Toskana/ İtalya

pienza

İtalya büyülü bir coğrafya. Kuzeyden güneye; doğudan batıya koruduğu tarihi ve kültürel değerleri, kalabalık sofraları, pizza ve makarnayla sınırlı olmayan zengin mutfağı ve hayat coşkusuyla keşfetmekle bitmiyor. Baharın gelişiyle bizi heyecanlandıran ve seyahat etmekten asla sıkılmadığımız Toskana bölgesi ise insanda sebepsiz mutlu olma isteği uyandırıyor. UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde olan Pienza ise Toskana'daki favori kasabalarımızdan biri. Nedenlerini, google'a "Pienza" yazıp göreceğiniz resimlerle öğrenebilirsiniz ama biz yine de özetleyelim. Rönesans’ın en iyi planlanmış şehirlerinden biri olan Pienza canlı müze gibi. Pencere önlerinden çiçekler taşan evleri, dar sokakları, küçük sempatik meydanları ve şiir yazdıracak kadar romantik duran günbatımları gitmeniz için yeterli olacaktır. Söyleyin, bu manzarayı canlı gözlerle görmek istemez misiniz?

Sakura Festivali, Tokyo / Japonya

tokyo sakura festivali

Her yıl açtığı günler değişse de genel olarak Mart sonu, Nisan başı gibi açan kiraz çiçekleri zamanı Japonya büyülü bir atmosfere dönüşüyor. Özellikle Tokyo ve Kyoto'nun tapınakları, park ve bahçeleri dizi dizi sıralanan kiraz ağaçlarıyla pembe-beyaz bir rüyaya davet ediyor. İster güneşli ister kapalı hava olsun, gözünüzü alacak şekilde parlayan kiraz çiçeklerini görmeye dünyanın dört bir yanından insan geliyor. Tam bir festivale dönüşen bu dönemde park-bahçelerin, tapınakların akşam ziyaretleri de gerçekleşiyor. Her yıl farklı günlerde açmaya başlayan kiraz ağaçları için gücen tarih ve harita bilgisi açıklanıyor. Bu görsel şöleni fotoğraflardan ziyaede yerinde görmek “Ölmeden Önce Yapılacaklar Listesi”nde olmalı diye düşünüyoruz. Tabi, gitmeye niyetiniz varsa uzun zaman önce tüm seyahatinizi planlayıp, rezervasyonlarınızı yapmalısınız zira ülkenin kiraz çiçekleri açan lokasyonlarında yer bulmak epey güç oluyor.

Keukenhof Çiçek Festivali, Hollanda

Amsterdam’a sadece 40 km uzaklıktaki Keukenhof Bahçesi, her bahar açan laleleriyle dünyanın gözdesi. Mart ortası başlayan ve Mayıs ortasına kadar devam eden çiçek bahçesinde laleler dışında geniş bir orkide koleksiyonu ve başka çiçek türleri de bulunuyor. Sonsuz gibi gelen bu büyük bahçenin kelime anlamı da tam da sahip olduğu görüntüye uyuyor. Felemenkçe anlamı "mutfak bahçesi" olan Keukenhof, ilkbaharın doğaya emanet ettiği doğal bir ürün aslında. Doğanın hediyesinde de hava sıcaklığının büyük etkisi var. Eğer hava soğuksa çiçekler daha geç açıyor bu yüzden her yıl fetival tarihi +/- 3-5 gün değişebiliyor. Festival boyunca bahçede başka etkinlikler de gerçekleşiyor. Amsterdam'la birlikte bu seyahati birleştirmek isterseniz 27 Nisan'da Amsterdam'da büyük bir coşkuyla kutlanan "Koningsdag" Kral Günü'nü de kaçırmayın deriz.

Giverny, Normandiya / Fransa

giverny

Normandiya Bölgesi'nde, Epte Nehri'nin birkaç adım gerisinde yer alan yüzölçümü küçük ama insanda uyandırdığı heyecanı büyük olan Giverny kasabası. Bahar aylarında rengarenk açan bitkiler ve çiçeklerin en yakıştığı kasabalardan biri de hiç tartışmasız Giverny. Bu kasabayı özel kılan ise dünyaca ünlü Fransız empresyonist ressam Claude Monet'ye ilham kaynağı olması. La Fondation Claude Monet olarak anılan adres zamanında Monet'nin evi olmuş. Taş binasını saran bitkiler, nilüferlerin süslediği göl ve köprüsünün iki tarafını saran ağaçları görünce, Monet'nin tablolarının büyüsünü de anlayacaksınız. Unutmadan, fotoğrafta gördüğünüzden daha muhteşem bir manzara sizi bekliyor!

Kaynak: Jabiroo