Baharda Avrupa... Mayıs Ayı Özel Rotaları

Baharın güzelliğini en fazla hissettiğimiz Mayıs ayında içimizi ısıtan güneş bir yana; 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü ile 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı ile birkaç günlük tatil imkanını değerlendirmek güzel olur diye düşündük. Avrupa'da Mayıs ayının en çok yakıştığı bölge ve şehirlerin tadını çıkarmanız dileğiyle...

Puglia – İtalya 

İtalya’nın süper starları olan Roma, Venedik, Milano, Floransa gibi şehirlerinin arasında uzun yıllar sessiz kalan Puglia Bölgesi, İtalya’nın tam topuk bölümünde yer alıyor. Puglia’nın diğer İtalyan bölgelerinden farkı sakin, sessiz ve kendine özgü yaşam tarzını korumaya devam etmesi. Her şehrinde, her kasabasında farklı bir tat barındıran Puglia’nın nefesini içinize çekmek için ilk durağınız Bari olmalı. THY ile İstanbul’dan Bari’ye 2 saat 10 dakikalık direkt uçuşlarla gidebiliyor olmak da yollarda zaman kaybetmemek adına bir avantaj. Tipik bir Akdeniz şehri olan Bari'de eski şehir Bari Vecchia'da salının, Romanesk mimaride inşa edilen Basilica di San Nicola'yı ziyaret edin. Ferzan Özpetek'in en sevdiği şehirlerden olan Lecce'nin Barok mimarisini keşfedin. Trullo denilen evleriyle ünlü kasaba Alberobello, küçük bir tepenin üzerinde kurulan romantik manzaralara sahip Ostuni, bölgenin en güzel sahil kasabalarından Gallipoli ve Polignano a Mare göreceğiniz, keşfedeceğiniz en güzel yerler.

Carcassonne – Fransa

Fransa'nın güneyinde yer alan Carcassonne ismini bugüne kadar pek duymamış olabilirsiniz.  Languedoc-Roussillon bölgesine bağlı olan bu tarihi kale şehri tarih kitaplarından fırlamış gibi duruyor. Zaten, çocuklarınızla gitmenizi önermemizin sebebi de bu! Sanki sizi geçmiş yüzyıllara geri götüren Ville Haute görkemli mimarisi ve tarihi karakteriyle heyecan verici. Kale şehri görünümünü koruyan Carcassonne'un bilinen hikayesi MÖ 100 yılında Romalılar tarafından tepenin kaleye çevrilmesiyle başlıyor. Tarih boyunca çok kez el değiştiren Carcassonne 20. yüzyılda mimar Eugene Viollet le Duc tarafından onarılıyor ve tarihi şehir 1997 yılında Unesco Dünya Mirasları listesine ekleniyor. Villa Basse yani aşağı şehir ise abartısız hatta biraz bakımsız bir güney Fransa kasabasını andırıyor. Carcassonne'un sembolü olan Château Comtal, şehrin tarihini gözler önüne seren Musée Mémoires du Moyen-Âge (Ortaçağ Müzesi), tarihi şehri surlar etrafında keşfedeceğiniz tren turu çocukları da sizi de heyecanlandıracak. Carcasonne'a ulaşmanın en rahat yolu THY ile Toulouse'a direkt uçtuktan sonra buradan trenle ya da araba ile 1 saatte şehre gidebilirsiniz. Birkaç gününüzü de Toulouse'a ayırmanızı öneririz.

Bourgogne – Fransa

Fransa, her toprak parçasını değerlendiren ve bunu hem kendi ülkesinde hem de dünyada çok güzel tanıtmayı beceren bir ülke. Karış karış gezmekten usanmayacağınız, keşfetmekten yorulacağınız Fransa'da yeni keşif rotamız şarabın tanrısı Bourgogne (Burgonya) Bölgesi. üzüm bağları ve şarap dendiğinde bir adım öne çıkan Bourgogne tarihi kasabaları, şato tipi göz kamaştıran otelleri, manastırları park ve bahçeleri, lokal  restoranlarıyla sevgilinizle, eşinizle birlikte dingin, leziz, özgün ve bol şarap tadımı olan bir seyahat imkanı veriyor. Bölgenin birbirinden güzel pek çok köyü ve kasabası var işte bizim seçtiklerimiz:  hem tarihi hem de hardaldaki ünüyle tanıdığımız Dijon şehrini, Ortaçağ ruhunu ve mimarisini olduğu gibi koruyan Beaune kasabası, bölgenin "Altın Kapısı" olarak bilinen Chablis köyü, Orta Çağ’ın karanlık süreçlerinde ruhani ve insani yenilenme merkezi olan Cluny, nehir kıyısına kurulan Auxerre, tarihi bir tepe köyü olan Vézelay. Tabi ki yemyeşil tepeler arasında kurulan şatoları, bağ evleri ziyaretlerini de unutmayın. Bourgogne seyahati için en kolay ulaşım yolu THY ile direkt uçuşlarla Lyon’a uçmak ve buradan araç kiralamak.

Kaynak: Jabiroo

Daha detaylı bilgi için: 
travel@julesverne.com.tr 
0212 266 6363 - 137